Kategorie

Blog

Co powiesz na płatki

Myślisz o śniadaniu, które rano doda Ci odpowiedniej energii? Płatki to z pewnością właściwy wybór. Ale które wybrać?

Myślisz o śniadaniu, które rano doda Ci odpowiedniej energii? Płatki to z pewnością właściwy wybór. Ale które wybrać? Razem przyjrzymy się, jak wyglądają poszczególne rodzaje płatków, jakie mają właściwości odżywcze, smak i kształt oraz jak są przygotowywane, a sam ocenisz, które są dla Ciebie najlepsze.

Możesz czytać:

  • Co to jest płatek śniegu i skąd się wziął?
  • Podział płatków
  • Skład poszczególnych płatków
  • Cechy i zalety
  • Sposoby użytkowania
  • Podsumowanie

Co to jest płatek śniegu i skąd się wziął?

Kiedy mówimy słowo płatki, najczęściej myślimy o śniegu spadającym z nieba. Skoncentrujemy się teraz na tych, które wolimy wlewać do miski w formie zdrowego śniadania i opisujemy najpierw ich proces produkcji. Powstają w specjalnym procesie technologicznym z nasion roślin z rodziny traw. Metody produkcji różnią się nieznacznie, ale w zasadzie łuska lub grube ziarno jest usuwane, a wewnętrzna część (rdzeń) jest kruszona, aby płatki były smaczne i łatwo przyswajalne dla ludzi.

Nasiona roślin, z których powstają płatki, w zależności od rodzaju trawy nazywane są zbożami lub pseudozbożami. Zasadniczo jednak ich uprawa i zastosowanie nie różnią się zbytnio. Od tysięcy lat są nieodzowną częścią ludzkiego pożywienia. Do najbardziej znanych zbóż należą owies, pszenica, orkisz (pszenica dzika / niehodowlana), jęczmień, żyto, kukurydza, ale także proso (proso), sorgo, teff (milica) i ryż. Pseudozboża to najczęściej amarantus (lukrecja), komosa ryżowa (agrest) i gryka. Płatki można również wytwarzać z niektórych roślin strączkowych. Na przykład płatki grochu i wreszcie soja są dobrze znane.

Podział płatków

Możesz być zainteresowany, aby wiedzieć, że niektóre płatki zawierają gluten, a inne są bezglutenowe. Pod marką GRIZLY można znaleźć kilka rodzajów płatków . Dzielimy je na bezglutenowe, do których zaliczamy płatki jaglane, ryżowe, teff, amarantusowe, sojowe i gryczane oraz „klasyczne”, czyli owsiane, pszenne, orkiszowe, jęczmienne i żytnie. Owsianka jest prawdopodobnie najbardziej znana, a nawet w specjalny sposób może być bezglutenowa .

U nas kupisz wszystkie wymienione płatki w jakości BIO, z czego oferujemy teff , amarantus i tylko soję BIO. Płatki różnią się także kształtem, kolorem, smakiem i aromatem. Owsianka, jęczmień, żyto i orkisz wyglądają dość podobnie, mają jasnobrązowy kolor i orzechowy aromat. Z kolei kasza gryczana jest ciemnobrązowa, sojowa pomarańczowa i ryżowa. Kształt różni się w zależności od rodzaju i wielkości nasion, na przykład proso jest bardzo drobne i małe, ryż wygląda na duży i kruchy, a orkisz na jędrny.

Skład poszczególnych płatków

Zboża, a także wykonane z nich płatki charakteryzują się dużą zawartością węglowodanów złożonych przy jednoczesnej niskiej zawartości tłuszczów. Dlatego są polecane jako niezbędny element zdrowej i zbilansowanej diety. Zawiera również minerały, takie jak potas, magnez, fosfor, wapń i żelazo. Zawierają znaczne wartości białka, ale także błonnik i witaminy z grupy B.

Dokładną zawartość tłuszczów, węglowodanów, białek oraz wartość energetyczną podstawowych rodzajów płatków przedstawia poniższa tabela:

Wartości odżywcze płatków / 100 g

Energia

Wartość kJ / kcal

Tłuszcze (g)

Węglowodany (g)

W tym cukry (g)

Białko (g)

Owsianka 1551/371 7 63 1.2 14
Żyto 1165/279 1.6 69 2 8.5
Jęczmień 1412/334 2 63 3 11
Orkisz 1530/362 1.5 68 6.5 14
Pszenica 1289/304 1.8 60 3.6 12
Gryka 1530/366 3 71 2 12
Ryż 1489/354 2.5 74 0.5 7.5
Proso 1540/369 4 69 4 11

Cechy i zalety

Na podstawie informacji o składzie możemy przypisać organizmowi następujące istotne właściwości i korzyści:

  • Jakościowe źródło węglowodanów, których zadaniem jest dostarczenie energii do aktywności fizycznej i prawidłowego funkcjonowania narządów.
  • W połączeniu z proteinami doskonale satysfakcjonują i dostarczają organizmowi ważnego budulca do odnowy mięśni i tkanek.

Obejmują również:

  • Rozpuszczalny błonnik, który spowalnia wchłanianie glukozy, a tym samym obniża indeks glikemiczny, a tym samym wspomaga stopniowe uwalnianie energii, a tym samym obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Przyczynia się również do prawidłowego trawienia.
  • Witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na aktywność układu nerwowego.
  • Znaczne ilości składników mineralnych, takich jak żelazo, które skutecznie rozprowadza tlen po całym organizmie, wapń, który wpływa na zdrowie kości i zębów, potas, który pomaga utrzymać równowagę płynów, magnez odpowiedzialny za mięśnie i ich skurcze oraz fosfor, który jest kluczowy dla metabolizmu energetycznego.
  • Przeciwutleniacze, które zapobiegają starzeniu się komórek.

Sposoby użytkowania

Jeśli nie masz nic przeciwko twardszemu chrupiącemu smakowi, spróbuj wlać je na surowo do jogurtu lub mleka. Zapewni to maksymalne wartości składników mineralnych i witamin. Aby je zmiękczyć, można je ugotować w wodzie lub mleku lub upiec w piekarniku. Niektórzy używają nawet urządzenia do gotowania ryżu lub kuchenki mikrofalowej do robienia płatków.

Można je jeść na słodko i solone, co komu odpowiada. Na słodko nadaje się szczególnie na śniadanie lub jako poranna przekąska. Spośród słodkich wariantów przygotowania polecamy owsiankę domowej roboty, muesli lub muesli, które najczęściej doprawiamy miodem, owocami i cynamonem lub orzechami. Świetne są też desery i ciastka owocowe. Naslano można doprawić ziołami, oliwą, grillowanymi warzywami lub serem. Możesz je przygotować jako dodatek i danie główne. W naszym magazynie podajemy przepis na słoną muesli, która świetnie nadaje się do ozdabiania i aromatyzowania zup, a także słodką szarlotkę z płatków oraz inne porady dotyczące przygotowywania zdrowych i smacznych potraw.

Podsumowanie

Być może tym artykułem odpowiedzieliśmy na pytanie: „Po co jeść płatki?” a także wskazał wiele rodzajów, które można obecnie kupić i łatwo przygotować. Niezależnie od wybranego wariantu pamiętaj, że jest to pożywny posiłek pełen energii potrzebnej na każdy dzień.

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!