Właściwości i zalety oleju kokosowego




Zanim wyjaśnimy różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami oleju kokosowego, chcielibyśmy opowiedzieć Wam trochę o historii kokosa. Jak trafił do nas ten cenny owoc i jakie są jego zastosowania? Twój Niedźwiedź Przewodnik do zdrowego sposobu życia odkrył to wszystko i wiele więcej dla Ciebie.
 

Możesz czytać:

  • Pochodzenie kokosa
  • Podstawowe rodzaje olejków kokosowych
  • Składniki
  • Cechy i zalety
  • Sposoby użytkowania
  • Podsumowanie

Pochodzenie kokosa

Owoc kokosa występuje w strefie tropikalnej na całym świecie. Rosną one na palmach kokosowych, które technicznie nazywane są drzewami kokosowymi (Cocos nucifera). Ich pochodzenie jest związane z człowiekiem i jego eksploracją świata od ponad 3000 lat i nie jest do końca pewne, skąd się wzięły i dokąd powędrowały. Chodzi tu o dwa główne obszary, a mianowicie wybrzeże Pacyfiku i Ocean Indyjski, czyli Sri Lankę, Malediwy, ale także Filipiny, Malezję, Indonezję i Tajlandię, gdzie do dziś są one powszechnie uprawiane. Orzechy kokosowe zostały wprowadzone do Europy w średniowieczu przez portugalskich żeglarzy.

Orzech kokosowy waży około 2,5 kg i mierzy 20-30 cm. Składa się z twardej skorupy, białego miąższu i wody kokosowej. Od czasów starożytnych ludzie byli świadomi korzyści płynących z owoców kokosa i ich szerokiego zastosowania. Z muszli wyrabiali miski i różne naczynia, ale także np. miotły. Woda kokosowa świetnie gasi pragnienie i jest pełna witamin i minerałów. Miąższ kokosa jest bardzo pożywnym źródłem energii i może być spożywany na surowo. Suszony jest obecnie powszechnie znany w postaci startego kokosa, lub pokrojonego w plastry lub kostkę. Miąższ jest również używany do produkcji mleka kokosowego i oleju kokosowego.

Podstawowe rodzaje olejków kokosowych

Jak właściwie produkowany jest olej kokosowy? Ze względu na metodę produkcji olej kokosowy dzieli się na dwa podstawowe rodzaje.

A. Rafinowany olej kokosowy

Jest wytwarzany z suszonych ziaren kokosa w procesie rafinacji.

Rafinacja to proces czyszczenia, w którym bielenie zachodzi w bardzo wysokich temperaturach, ale także utrata typowego aromatu i smaku kokosa oraz zerwanie składników odżywczych. Ten rodzaj oleju kokosowego ma zwykle znacznie niższą cenę.  


GRIZLY Olej kokosowy rafinowany BIO 500 ml

B. Nierafinowany olej kokosowy

Produkowany jest ze świeżej pulpy metodą tradycyjną, mielenia na mokro lub szybkiego suszenia, a następnie mechanicznego prasowania.

Metody te nie wymagają stosowania żadnych środków chemicznych ani wysokich temperatur, dzięki czemu olej kokosowy zachowuje swoje charakterystyczne właściwości i jest znany jako virgin lub pure. Wartość fitoskładników, które działają jako przeciwutleniacze, pozostaje niezmieniona.

Metoda produkcji oleju kokosowego zasadniczo wpływa na jego jakość, ale także na jego klasyfikację. W dalszym ciągu będziemy zajmować się wyłącznie oliwą z pierwszego tłoczenia, gdyż jest ona najbardziej polecana nie tylko do gotowania i pieczenia, ale również jako naturalny kosmetyk.


GRIZLY Olej kokosowy nierafinowany BIO 500 ml

Składniki

Olej kokosowy składa się z tłuszczów, głównie z tłuszczów nasyconych. Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem naszej diety i ważnym źródłem energii, dlatego powinien stanowić około 30% naszego dziennego spożycia. Składają się one z nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zaleca się spożywanie 1/3 tłuszczów nasyconych w stosunku do 2/3 tłuszczów nienasyconych. Szczegółowy skład nasyconych kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym znajduje się w poniższej tabelce.

Wartości odżywcze / 100 g  
Wartość energetyczna: 3684 kJ / 896 kcal
Tłuszcz: 99,3 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 90,2 g
Rozkład nasyconych kwasów tłuszczowych / 90,2 g
Kwas laurynowy 55%
Kwas mirystynowy 18%
Kwas palmitynowy 9%
Kwas kaprylowy 8%
Kwas kaprynowy 7%
Kwas stearynowy 3%

Cechy i zalety

Średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe, z których najobficiej występuje kwas laurynowy, ale także kwas kaprylowy i kaprynowy, są przekształcane w organizmie w efektywne monoglicerydy, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka:

  • Działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo
  • Stopniowe dostarczanie energii czynnej
  • Wysoka zawartość naturalnych substancji - przeciwutleniaczy
  • Wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu i układ odpornościowy

Inne właściwości dziewiczego oleju kokosowego:

  • Temperatura topnienia - olej kokosowy zwykle występuje w stałej, białej postaci. Wygląda trochę jak smalec, ale można go rozpoznać po niepowtarzalnym zapachu kokosa. Przyczyną stanu stałego jest temperatura topnienia. Olej kokosowy topi się w temperaturze powyżej 23 ° C.

  • Wartość zadymienia - Wartość zadymienia oznacza punkt przegrzania oleju, gdy nie nadaje się on już do spożycia. Olej kokosowy ma wartość dymienia w przedziale 177-200 ° C i dlatego świetnie nadaje się do wypieku słodkich przysmaków, pieczenia warzyw, ale także do przygotowania naleśników.
  • Niska szybkość utleniania

Sposoby użytkowania

Dzięki swoim właściwościom i składowi olej kokosowy ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Doskonale nadaje się zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Nowoczesna medycyna:

  • Ułatwia gojenie się ran i blizn
  • Pomocnik w leczeniu trądziku, wysypki i egzemy
  • Radzi sobie z grzybami, wirusami i bakteriami

Zabawna gastronomia:

  • egzotyczne potrawy
  • słodkie przysmaki

Kosmetyki naturalne:

  • Ciało i twarz - odżywia suchą skórę ciała, twarzy i ust, przeciwdziała zmarszczkom wokół oczu. Świetnie sprawdza się podczas masażu relaksacyjnego, pachnącego peelingu, jako balsam po goleniu, nawilżacz, naturalny środek do demakijażu, ale także do codziennego nawilżania skóry. W celu lepszego wchłaniania składników odżywczych zaleca się nakładać na wilgotną skórę.
  • Włosy - maska kokosowa dodaje blasku włosom po umyciu. Można go wcierać w rozdwojone końcówki włosów o każdej porze dnia.
  • Zęby - olej kokosowy działa jak naturalna pasta do zębów. Pomaga wybielić zęby, łagodzi dziąsła, chroni zęby przed próchnicą.
  • Paznokcie i dłonie - Wmasowując olej kokosowy w łożysko paznokcia i naskórek, zwiększysz elastyczność i wytrzymałość paznokci, jednocześnie zmiękczając skórę dłoni.

Podsumowanie

Zalecamy, aby olej kokosowy był spożywany w rozsądnych ilościach przez wszystkich kucharzy i piekarzy jako kolejna alternatywa dla oleju roślinnego. Nie tylko świetnie smakuje, ale wzbogaci Twoją kuchnię o cudowny aromat.

Jako naturalny kosmetyk ma wszechstronne zastosowanie i nie powinno go zabraknąć w żadnym domu. Gorąco polecamy kobietom w ciąży, dzieciom i zwierzętom domowym.

Ładowanie produktów
© 2014–2024 GRIZLY.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone | Polityka Cookie
Stworzone przez

Jestem tu nowy

Z członkostwem premium otrzymujesz:

Ikonka visačky

Korzysntiejsze ceny

Na wybrane TOP produkty

Ikonka náklaďáku

Darmową wysyłkę

juŻ od 150 zł

Ikonka dárku

Korzyści VIP

Gwarancja 100% satysfakcji

Chcę zostać premium członkiem
Adres

Przetwarzamy Wasze dane osobowe w celu dostosowania naszych usług do Waszych indywidualnych potrzeb. Korzystamy przede wszystkim z elektronicznych kanałów marketingowych, gdzie analizujemy dane i oceniamy odpowiednie wyniki. Przekazujemy również dane podmiotom trzecim w celu analizy (np. IBM, Stormware, Acomware, Seznam, Google, Netstep). Są to agencje marketingowe i analityczne. Dane osobowe możemy przetwarzać przez okres 36 miesięcy od daty ich przekazania. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i przysługuje Państwu prawo do sprostowania i usunięcia danych osobowych, jak również do kontroli tych danych przez naszą firmę.         

z Klikając 'Utwórz konto', zgadzasz się na Polityka prywatności a se Regulamin.
Chronione przez Google reCaptcha | Polityka prywatności | Regulamin